Lok Yiu Wing Chun kung fu rodokmen

Lok Yiu Wing chun je tradiční čínské bojové umění, které má velmi bohatou historii a hluboké kořeny. Toto kung fu je pojmenované po Yim Wing Chun, která se učila od legendární mnišky Ng Mui. Legenda praví, že Ng Mui byla jedna z pěti legendárních minchů, kteří přežili zničení kláštera Shaolin okolo roku 1644.

Ng Mui

V době vlády císaře K`anghsi (1622 - 1722) bylo velmi kvalitní a silné kung fu v klášteře Siu Lam, známý pod názvem Shao Lin (mladý les), ležící na úpatí hory Sung v provincii Honan. Toto místo bylo největším trnem v oku vládnoucích Manchu, kteří vyslali vojsko, aby na klášter zaútočilo. Byli však neúspěšní. Až po zradě jednoho z mnichů, který klášter zapálil, se podařilo vládnímu vojsku Shao Lin zničit. Mezi pěti přeživšími mnichy, kterým se podařilo probít si cestu ven, byla budhistická abatyše Ng Mui. Ng Mui se usadila v klášteře Bílého Jeřába, který leží na hoře Tai Leung.

Yim Wing Chun

Zakladatel Wing Chun Kung Fu, slečna Yim Wing Chun, pocházela z provincie Kwag-Tung v Číně. Vždy se projevovala jako velice zdatná a inteligentní dívka. Na prahu dospělosti se zasnoubila s Leung Bok Chau-em, obchodníkem se solí z Fukien. Brzy poté zemřela její matka a rodina se odstěhovala velmi daleko k úpatí hory Tai Leung na hranici mezi provinciemi Yunan a Szechuan.

Ng Mui se seznámila s Yim Wing Chun, která společně s otcem prodávala tofu. Stali se přáteli. Wing Chun byla v té době mladá dáma a její krása vzbudila pozornost místního rváče Wonga. Pokoušel se donutit Wing Chun, aby se za něho provdala. Ng Mui se o všem dozvěděla. Rozhodla se naučit Wing Chun bojové techniky, aby se uměla sama bránit. Wing Chun tedy následovala Ng Mui do hor a dále rozvíjela své kung fu. Po skončení výcviku vyzvala rváče Wonga k boji a zvítězila.

Leung Bok Chau

Leung Bok Chau velice zručně ovládal umění dvou motýlích mečů. Leung společně se svou ženou Yim Wing Chun zkoumali a rozvíjeli principy bojového umění Wing Chun.

Wong Wah Bo a Leung Yee Tai

Wong Wah Bo byl členem operní skupiny na palubě džunky, kterým Číňané říkali „Červené džunky“. Byl znám kvůli oblibě ve cvičení s motýlími meči. Wong Wah Bo pracoval na palubě společně s Leung Yee Tai-em. Jak náhoda chtěla, pracoval na džunce jeden z Shao Lin-u zachráněných mnichů, mistr Chi Shin. Mistr Chi Shin se na džunce schovával převlečený za kuchaře a naučil Leung Yee Ta-ie „šest a půl techniky s dlouhou tyčí“. Wong Wah Bo byl s Leung Yee Tai-em velmi spřátelen. Vzájemně si vyměňovali zkušenosti z Kung Fu. Společně tedy vylepšili své techniky a dlouhá tyč se stala součástí Wing Chun Kung Fu

Leung Jan

Leung Jan byl významným učitelem Wing Chun bojového umění v 19. století v jižní Číně. Podle tradice, byl nejen výborný bojovník, ale také lékař. Později se stal vládním úřeníkem a přezdívalo se mu " Wing Chun Kuen král"

Chan Wah Shun

Chan Wah Shun byl známý jako mimořádně zručný bojovník a učitel. Tradovalo se, že byl schopný porazit protivníka během několika sekund a jeho techniky byly považovány za neuvěřitelně rychlé a účinné. Chan Wah Shun byl také respektován pro svou moudrost a skromnost.

Velmistr Yip Man

Velmistr Yip Man se narodil v roce 1893 v Číně. Již velmi mlád byl přijat do učení velkého mistra Chan Wah Chuna. Zdokonaloval své umění i po smrti svého mistra a přivedl ho k dokonalosti. V roce 1949 odjel do Hongkongu, kde začal wing chun vyučovat. Mezi jeho první žáky patřil také mistr Lok Yiu. Velmistr Yip Man, s přispěním mistra Lok Yiu, proslavil wing chun v Hongkong a posléze i po celém světě.

Velmistr Lok Yiu

Velmistr Lok Yiu se narodil v roce 1922. V roce 1950 se setkal v Hongkongu se svým Si-Fu a od té chvíle se součástí jeho života stal styl čínského kung fu Wing Chun. Svou celoživotní prací vynesl velmistr Lok Yiu umění wing chun kung fu do výšek nevídaných a stal se uznávanou osobností kung fu společenství jak v Hongkongu tak v Číně. Velmistru musíme složit tu nejvyšší poctu a poděkování za jeho srdíčko, kterým obohatil nás všechny skrze toto krásné bojové umění. Velmistr byl pochován 27.2. 2006 v Hongkongu. Dnes předávájí odkaz a Kung Fu svého táty jeho synové Mistr Lok King Kong a Lok King Sang.

Mistr Wilhelm Blech

Mistr Wilhelm Blech se narodil v roce 1952 v Německu. Po mnoha špatných zkušenostech s wing chun v Evropě se rozhodl najít kvalitní umění v Hongkongu. Bylo obrovské štěstí, že v roce 1992 přijal velmistr Lok Yiu Wilhelma Blecha za žáka. Od té doby se wing chun šíří v dobrém světle i Evropou. Největší zásluhu na tom má mistr Wilhelm Blech, kterému patří mnohé poděkování. Mistr Wilhelm Blech byl pochován v Otweileru v roce 2012.

Petr Kozár, mistr školy

Petr Kozár se narodil v roce 1976. Již velmi mlád trénoval judo a karate. Od roku 1991 se věnoval dva roky Taekwondu. S velkým zájmem o čínské Kung-Fu hledal dobrého učitele. V roce 1993 začal cvičit Lok Yiu Wing Chun Kung Fu. V roce 1999 se stal žákem SiFu Wilhelma Blecha. Od roku 2012 trénuje u Mistra Lok King Kong a Mistra Lok King Sang synů velmistra Lok Yiu v Hongkongu.

Sifu Jindřich Mašek

Jindřich Mašek se narodil v roce 1976 ve Frýdku Místku. Už na základní škole měl obrovský zájem o čínské Kung Fu. Po revoluci trénoval dva roky Taekwondo a od roku 1993 byla pro něho jen jediná Lok Yiu Wing Chun cesta. Je žákem Petra Kozára SiFu a sám toto bojové umění vyučuje.

Sifu Martin Cholevík

Martin Cholevík se narodil v roce 1974 ve Frýdku-Místku. V 15 letech se začínal zajímat o bojová umění. Jeden rok trénoval Box, po té dva roky Karate. V 19 letech se seznámil s Lok Yiu Wing Chun Kung Fu. Je žákem Petra Kozára SiFu a sám toto bojové umění vyučuje.

Sifu Jaroslav Frais

Jaroslav Frais se narodil v roce 1977 v Ostravě. Od dětství pohybově všestranně aktivní – lehká atletika a gymnastika. Od mládí pak toužil učit se bojovému umění. Když v roce 2002 odcvičil první hodiny Lok Yiu Wing Chun Kung Fu u Petra Kozára SiFu, hned intuitivně poznal, že tudy vede jeho životní cesta. V Olomouci, kam odešel za svojí ženou, sám toto bojové umění od roku 2012 vyučuje. Je stále žákem Petra Kozára SiFu.

Sifu Michal Hostaša

Michal Hostaša se narodil v roce 1974 ve Frýdku-Místku. Učit se bojovému umění byla pro něj odvěká touha. Hledal umění citu, zručnosti, síly, ale především neomezené vnitřní energie. Jeho touha ho v osmnácti letech věku přivedla až k Lok Yiu Wing Chun Kung Fu, stal se žákem Petra Kozára SiFu. Po nezapomenutelných letech spolupráce a vedení svým SiFu a letech svého osobního rozvoje se dostal k naplnění svého dalšího snu - předávat své dovednosti s úctou ostatním.